Prúdové chrániče

Prúdový chránič slúži na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom a pred požiarom spôsobeným elektrickými poruchami. Jeho hlavnou úlohou je detekovať úniky elektrického prúdu z obvodu a automaticky odpojiť elektrický obvod, aby sa predišlo vážnym nehodám. (štandardné označenie – FI, RCD – Residual Current Device)

Typy prúdových chráničov:

AC – Detekuje a reaguje IBA na STRIEDAVÝ prúd, nereaguje na jednosmerný

A – Detekuje a reaguje na STRIEDAVÝ prúd (AC) a PULZUJÚCI JEDNOSMERNÝ prúd (DC).
Vhodné do obvodov kde sú zapojené napr. napájacie adaptéry, LED osvetlenie, IT.

B – Detekuje STRIEDAVÝ prúd (AC), PULZUJÚCI JEDNOSMERNÝ prúd (DC) a STÁLY JEDNOSMERNÝ prúd (DC).

F – Tento typ je špecifický pre striedavý prúd (AC) a pulzujúci jednosmerný prúd (DC), ale s vyššou citlivosťou na zmeny prúdu v rozsahu nižších hodnôt (do 30 mA).

B+ – Je to vylepšená verzia prúdového chrániča typ B, ktorý detekuje striedavý prúd (AC), pulzujúci jednosmerný prúd (DC) a stály jednosmerný prúd (DC) s vyššími požiadavkami na ochranu.

Tento typ je určený pre zariadenia s veľmi špecifickými požiadavkami na bezpečnosť, ako sú nabíjačky pre elektromobily alebo iné zariadenia pracujúce s vysokými napätiami a prúdmi.

S – (Selective) Tento typ je navrhnutý tak, aby umožnil selekciu prúdových chráničov, ktoré poskytujú ochranu vo viacerých oblastiach obvodu a sú koordinované, aby sa minimalizovalo vypínanie celého systému pri zistení poruchy v jednej časti.

Používa sa v komplexnejších inštaláciách, kde je potrebné chrániť rôzne obvody, ale nechceme, aby v prípade poruchy došlo k výpadku celej elektrickej siete.

H – (High Sensitivity) Tento chránič je určený na ochranu pri veľmi nízkych hodnotách prúdu (napr. 10 mA alebo menej).

Používa sa v aplikáciách, kde je potrebná veľmi vysoká citlivosť, ako napríklad pri ochrane citlivých elektrických zariadení, výskumných alebo zdravotníckych inštitúciách.

RCBO – Chránič kombinovaný s ističom


Tento článok je určený výhradne pre odbornú elektrotechnickú verejnosť.
Každý čitateľ je povinný si záujmovú oblasť naštudovať (doskúmať) po vlastnej linke a na vlastnú zodpovednosť.
Inými slovami povedané, autor článku a ani majiteľ stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za čokoľvek, čo sa deje vo vašom okolí a živote 🙂 Amen Tma

Index LINK

Použité zdroje:

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *